Rusza nowa inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, będą to transmisje i retransmisje baletów i oper - światowych wydarzeń artystycznych, wyświetlane w najlepszej jakości w Kinie „Kosmos”. Na inauguracyjny wieczór - 31 marca br. proponujemy Państwu „Giselle”, uwielbiany przez baletomanów całego świata spektakl w gwiazdorskiej obsadzie, w głównych partiach wystąpią wybitni tancerze: Swietłana Zacharowa i Sergiej Połunin.

Wzorem nowojorskiej Metropolitan Opera, Teatr Bolszoj transmituje na cały świat swoje spektakle baletowe. Dzięki przekazowi satelitarnemu baletomani w kinach mogą podziwiać ekspresję, technikę i talenty rosyjskich artystów.

„Giselle” to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez publiczność całego świata. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do willid – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, którego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia.

„Giselle” - dramat romantyczny w dwóch aktach (1841)

Libretto: Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges i Théophile Gautier

Muzyka: Adolphe Adam

Choreografia: Jurij Grigorowicz, wg Jeana Coralliego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy

Scenografia i kostiumy: Simon Wirsaładze

Dyrygent: Paweł Kliniczew

Premiera niniejszej inscenizacji w Bolszoj: 2 maja 1987 r.

Obsada:

Swietłana Zacharowa - Giselle

Siergiej Połunin - Książę Albert

Denis Sawin - Hans, myśliwy

Anna Antropowa - Berta, matka Giselle

Wiera Borisenkowa - Batylda, narzeczona księcia

Jekaterina Szypulina - Mirta, królowa willid

Angelina Karpowa, Ana Turazaszwili - Dwie Willidy

Daria Chochłowa i Igor Cwirko - Pas de deux w I akcie

oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Swietłana Zacharowa
Urodziła się w Łucku na Ukrainie. W wieku 6 lat rozpoczęła zajęcia w miejscowym studiu tanecznym, w którym uczyła się tańca ludowego. W wieku 10 lat zapisała się do Szkoły Baletowej w Kijowie. Nastepnie dostała się do Szkoły Baletowej im. Waganowej w St. Petersburgu. Szkołę ukończyła wykonując „Pas de deux” Czajkowskiego. Związała się z baletem Teatru Maryjskiego, gdzie w wieku 17 lat została solistką. Po niezliczonych brawurowych występach na scenie w Petersburgu i na całym świecie artystka przeniosła się do zespołu Teatru Bolszoj, gdzie w 2003 roku została primabaleriną. Jest wybitną interpretatorką baletowej klasyki, podziwialiśmy ją m.in. w transmisjach „Śpiącej królewny”, „Jeziora łabędziego”, „Bajadery” i „Córki faraona”.

Siergiej Połunin
Urodził się w Chersoniu na Ukrainie. Już we wczesnym dzieciństwie zaczął naukę tańca. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w londyńskiej Royal Ballet School. W 2010 stał się najmłodszym w historii pierwszym tancerzem (tytuł: principal) w The Royal Balet. W 2012 podjął decyzję o odejściu tłumacząc się zmęczeniem i wypaleniem. Zasłynął m.in. swoim nagłym zniknięciem tuż przed premierą, w której miał tańczyć główną rolę. Odnalazł się po kilku dniach w Moskwie. Obecnie współpracuje z Moskiewskim Akademickim Teatrem Muzycznym imienia Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki. Miliony internautów poznały go dzięki filmowi, w którym tańczy solo do utworu „Take me to Church”.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

Retransmisja w Kinie „Kosmos”

31 marca 2016 r., godz.18.00

Bilety w cenie 40 zł, ulgowe 30 zł – do nabycia w Kinie „Kosmos”, ul. I. Lisa 3, tel. tel. 14 696 91 40, 14 696 91 43.