W poniedziałek ósmego czerwca w Galerii Sztuki miał miejsce finisaż wystawy Ewy i Romana Fleszarów pt. „Przestrzenie równoległe”. Mimo obostrzeń, spowodowanych obecnymi warunkami, wydarzenie to przebiegło w zdrowej i ciepłej atmosferze.

Wydarzenie rozpoczął kierownik instytucji, pan Ryszard Kucab, który krótko przywitał zgromadzonych oraz przedstawił dorobek artystyczny małżeństwa artystów. Autorzy wystawy są absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Poznaniu. Roman Fleszar uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne, zaś Ewa Fleszar jest rzeźbiarką, autorką rzeźb małoformatowych, pomnikowych, statuetek oraz obiektów sztuki sakralnej. Do jej prac należą m.in. pomnik Ignacego Jana Paderewskiego na rynku w Ciężkowicach, Pomnik Niepodległości na rynku w Dębicy czy tablica poświęcona kobietom walczącym o niepodległość Polski, znajdująca się w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy.

Zakończona już wystawa była kontynuacją, bardzo ciepło przyjętej przez krytyków jak i odbiorców, ekspozycji o tej samej nazwie sprzed dwudziestu lat. Jak informują sami autorzy, stanowi ona efekt ich pracy w ostatniej dekadzie, pogłębiony studiami nad przestrzenią w dziele sztuki. W przypadku malarstwa Romana Fleszara, podsumowaniem tej dekady było uzyskanie doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kolekcja do tej pory pokazywana była m.in. w Wiśniczu, w Bochni, w Tarnowie i Krakowie, zaś Dębica była dla niej ostatnim przystankiem, co, dzięki niecodziennym warunkom sanitarnym, uczyniło z „Przestrzeni równoległych” najdłużej prezentowaną wystawą w historii galerii.

fot. Mateusz Matłok