Bardzo ciekawy projekt został zrealizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy. Jego materialnym owocem jest piękny kalendarz na 2016 rok. Jego innych korzyści nie sposób przecenić. Promocja kalendarza oraz jego twórców – Mistrzów i Mistrzów – odbyła się w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Przez 13 miesięcy uczniowie szkoły wraz ze swoimi nauczycielami „zderzali się w niekonwencjonalnych miejscach i sytuacjach z mistrzami ze świata muzyki, coachingu, medycyny, teatru. Opery, tańca, karate, zapasów, pożarnictwa sztuk plastycznych i kulinarnych”. Efektem tych pasji, zainteresowań, spotkań jest właśnie kalendarz, którego autorem zdjęć i pomysłodawcą jest Marcin Strzyż.

Projekt „Mistrzowie – Mistrzom” powstał, aby promować w środowisku lokalnym i szerszym pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dobrym sposobem na złamanie uprzedzeń i stereotypów wobec osób niepełnosprawnych jest „Kalendarz Mistrzów”.

Pomysł był prosty i w tym jego siła i moc przekonywania. Uczniowie szkoły spotkali się z osobami będącymi mistrzami w swoich zawodach. Brali udział w prowadzonych przez nich zajęciach na równych z innymi prawach. Bez taryfy ulgowej realizowali swoje marzenia, zainteresowania, pasje i umiejętności. Ktoś chciał być dyrygentem – pomógł mu prowadzić grupę muzyczną Stanisław Świerk, dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej, inny śpiewać – udało mu się to z Katarzyną Plewniak, mezzosopranistką. Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki MOK oraz Mariola Zając i Magdalena Daniek obie instruktorki w Galerii pomogły młodym ludziom malować, przenosić na obrazy swoje widzenie świata.

W tworzeniu kalendarza brali udział również: Andrzej Stawicki, ordynator oddziału chirurgii Szpitala Powiatowego w Dębicy, Liliana Kupaj, prowadząca Szkołę Coachingu w Zbylitowskiej Górze, aktorzy Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie: Wojciech Skibiński, Lidia Bogaczówna i Dorota Godzic, małżeństwo Katarzyna Michoń-Szczerba i Piotr Szczerba z Dębickiej Szkoły Karate Tradycyjnego, Anna Pazdan, stylistka i Bartłomiej Gajda, menadżer Grupy „IVS”, Piotr Bassara, restaurator, strażacy z OSP w Pustyni: Marcin Łączak, Jacek Mądro, Wacław Baran i Przemysław Kacała, Józef Lipień, mistrz świata w zapasach i Ryszard Konieczny, trener zapasów, Kinga Jurek, choreograf zespołu „Mali Igloopolanie”.

W promowanym w Galerii Sztuki MOK „Kalendarzu Mistrzów” znalazło się 13 zdjęć, ale Marcin Strzyż wykonał ich dużo więcej i część z nim była prezentowana.

Każdy z bohaterów „Kalendarza Mistrzów” występował na czerwonym dywanie rozpostartym w Galerii Sztuki MOK. Jak prawdziwa gwiazda, bohater i mistrz.

„Widząc szczery uśmiech na twarzach naszych uczniów możemy powiedzieć, że założenia projektu zostały spełnione. Osoby niepełnosprawne są postrzegane w społeczeństwie jako mniej wartościowe. Tymczasem prawda i rzeczywistość mają się zgoła inaczej Te dzieci i starsza młodzież posiadają niezwykły potencjał w wielu dziedzinach sztuki, sportu, wyróżniają się wyjątkową empatią, wytrwałością i pracowitością oraz tym, co obecnie jest cechą deficytową wśród ludzi: szczerością i bezinteresowną życzliwością”. – można było usłyszeć od nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.

Zdjęcia z kalendarza można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Akademickiej 8 w godzinach jej pracy: poniedziałek-piątek od 9.00 do 17.00, sobota od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

fot. Andrzej Janiec

galeria zdjęć