Dwa przeglądy oraz warsztaty dla uczniów i instruktorów złożą się na wiosenny Festiwal Teatralny, który odbywał się będzie w Domu Kultury „Śnieżka”. 4 kwietnia zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na XX Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”, dzień później, 5 kwietnia, podczas IX Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych rywalizować będą uczniowie szkół średnich.

Celem warsztatów, będących swoistym preludium do Festiwalu Teatralnego, jest rozwój artystycznie uzdolnionej młodzieży, a także ich opiekunów, pedagogów i instruktorów. Zajęcia prowadzić będą: Aneta Adamska, reżyserka, założycielka Teatru Przedmieście w Rzeszowie, Matylda Baczyńska, aktorka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser teatralny, autor publikacji związanych z teatrem. Wykładowcy wprowadzą uczestników w tajniki teatru (podstawy reżyserii, roli aktora, improwizacji, emisji głosu, interpretacji tekstu, itp.), zarówno pretendujących młodych aktorów jak ich opiekunów, którzy poprzez to iż sami przejdą cykl warsztatów będą mogli tę wiedzę przekazywać swoim podopiecznym i wcielać do pracy z nimi. Warsztaty zakładają również wyjazd do rzeszowskiego Teatru Przedmieście na spektakl pt. „Podróż”, gdzie uczestnicy przyjrzą się pracy prawdziwych aktorów, obejrzą ich spektakl oraz będą brali udział w konsultacjach opartych na materii przedstawienia, które obejrzą.

Organizatorami warsztatów teatralnych zaplanowanych w dniach 16-17 marca są: Miejski Ośrodek Kultury, Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji  Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz Stowarzyszenie „Uwierz w Siebie”.

Festiwal zainauguruje 4 kwietnia Jubileuszowa XX edycja Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”. W przeglądzie uczestniczyć mogą zespoły z terenu miasta i powiatu, z placówek kultury, szkół podstawowych, gimnazjów  prezentujące dowolna formę teatralną w żywym planie.

Warunkiem udziału w Konkursie jest złożenie czytelnie wypełnionych kart zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie 21 marca br . w Domu Kultury „Śnieżka”, Dębica, ul. E. Bojanowskiego 18, tel./fax: 14 670 31 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do pobrania:
Regulamin i karta zgłoszenia.

 

IX Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych, organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy i Starostwo Powiatowe w Dębicy, odbędzie się 5 kwietnia.

W prezentacjach mogą uczestniczyć zespoły uprawiające różnorodne formy teatralne np.: monodram, teatry dramatyczne, teatry poetyckie. Konfrontacje obejmują kategorie szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka repertuarowa w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas trwania spektaklu – do 30 min.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i dostarczenie karty zgłoszenia do dnia 7 marca 2016 r. na adres: Starostwo Powiatowe w Dębicy, Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, ul. Parkowa 28, 39-200 Dębica.

Informacji szczegółowych udziela Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, tel. 14 680 31 24.

Regulamin Przeglądu i kartę zgłoszenia można pobrać ze strony: http://2lo-debica.ppe.edu.pl/.