Intensywne, dwudniowe warsztaty teatralne, pełne ciężkiej, ale kreatywnej pracy wypełnione wieloma pozytywnymi emocjami. Tak 16 i 17 marca młodzież i instruktorzy teatralni powiatu dębickiego spędzili swój czas w Domu Kultury „Śnieżka”.

Pierwszy dzień rozpoczął się od mocnego teatralnego akcentu, gdyż uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć spektakl „Game Over”, przygotowany przez Grupę Artystyczną Safo z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Widowisko to było okazją do wstępnej analizy warsztatowej. Warsztatowicze zostali podzieli na trzy grupy: nauczycieli – którzy mieli przyjemność pracować z Panią Anetą Adamską – reżyserką, aktorką i właścicielką Teatru Przemieście w Rzeszowie, której towarzyszył aktor Maciej Szukała (również aktor Teatru Przedmieście) oraz dwie grupy młodzieżowe pracujące na zmianę z Matyldą Baczyńską (aktorką Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie) oraz Piotrem Bogusławem Jędrzejczakiem (reżyserem teatralnym, autorem publikacji związanych z teatrem). Warsztaty odbywały się we wszystkich możliwych salach Domu Kultury „Śnieżka”, który wyjątkowo intensywnie tętnił życiem. Uczestnicy zajęć z grup uczniowskich mieli okazję pracować nad dykcją, emisją głosu, ale także nad swoim ciałem, pracą na scenie, pracą w zespole. Instruktorzy natomiast poznali sposoby na pracę z młodzieżą oraz przydatne ćwiczenia integracyjne oraz rozgrzewające grupę. Nie zabrakło również ćwiczeń do odgrywania poszczególnych zadań aktorskich, jak i scenek sytuacyjnych w grupie. Tym razem instruktorzy mogli stanąć po drugiej stronie sceny i sami prezentowali swoje umiejętności.

W drugim dniu obie grupy młodzieży zostały połączone w celu wykonania wspólnych etiud teatralnych i stworzenia mini spektaklu. Zgromadzona (choć niewielka) publiczność została przeniesiona w magiczny świat ssaków, gadów, ptaków, owadów i bardzo entuzjastycznie zareagowała na dzieło teatralne warsztatowiczów.

Dopełnieniem dwudniowego cyklu był wyjazd do rzeszowskiego Teatru Przemieście na sztukę pt. „Podróż” stworzoną na podstawie fragmentów powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. W spektaklu zostaje ukazana ciągle aktualna historia biblijna, która traktuje o odkrywaniu własnego powołania, podróży w głąb siebie. W bardzo plastyczny, kameralny, a przede wszystkim wrażliwy sposób  dociera do wszystkich  historia Józefa, historia dotycząca każdego z nas.

Jednak to nie był koniec, po spektaklu odbyła się rozmowa z twórcami i aktorami spektaklu, po której Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Jan Borek wraz z Anetą Adamską oraz Piotrem Bogusławem Jędrzejczakiem wręczyli wszystkim uczestnikom warsztatów symboliczne certyfikaty.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, Starostwa Powiatowego oraz Stowarzyszenia „Uwierz w siebie”.

Grantodawcą było Miasto Dębica.

 

fot. Dawid Pikor

galerie zdjęć:

Game Over

Warsztaty teatralne