Przy wypełnionej po brzegi widowni Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl bajki muzycznej „Plastusiowy pamiętnik i plamy”. Na widowni dzieci ze swoimi rodzicami. Na scenie czwórka aktorów, którzy przez godzinę bawili dębickie dzieci: śpiewem, tańcem, ruchem, zabawnymi dialogami.

Spektakl odbył się w ramach programu przygotowanego przez Miejski Ośrodek Kultury pt. „Ferie z Kulturą”. Przed spektaklem dyrektor Jan Borek poinformował widzów o kolejnych propozycjach z tego cyklu.

Samo przedstawienie przygotowane przez aktorów ze Śląska oparte jest na bardzo znanej książce Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Niektórym może wydać się to zaskakujące, ale książka została wydana w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Ma zatem już przeszło 80 lat. Czy może zatem zainteresować współczesne dzieci, oswojone ze smartfonami i komputerami i oglądające bardzo agresywne bajki? Reakcja dzieci zebranych w sali DK „Mors” nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wszystko bardzo się podobało.

Dzieci bardzo żywo kibicowały perypetiom pierwszoklasistki Tosi i jej ulubieńca, plastelinowego ludzika Plastusia. Przy okazji dzieci dowiedziały się, jak funkcjonowała dawna szkoła. Co to był atrament, stalówka, pióro itp. Te pojęcia dla ich rodziców zapewne też już są nieznane. Trzeba byłoby spytać dziadków.

Bardzo ciekawa, interesująca, pouczająca oraz zajmująca propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury na ferie.

fot. Andrzej Janiec